Avcı Türkler | Avcı ve Atıcı Platformu. Portal
Portal
20-12-2022, 02:27 PM
Yorumlar : 2 • Okunma : 792
12-12-2022, 05:35 PM
Yorumlar : 3 • Okunma : 824
Ben buğra, Aranıza Ankara - Çankaya 'dan katılmaktayım. Uzun süredir foruma üyeyim, Mayıs gibi üye oldum diye hatırlıyorum ama hiç faal olarak yazmamıştım. İlk defa bugün kimsenin açmadığını görünce konu açmaya karar verdim. Av sezonlarında özellikle bolu / bursa / kırşehir taraflarında bulunmaktayım. Umarım bir yerlerde denk geliriz, İyi forumlar Smile
12-12-2022, 08:12 AM
Yorumlar : 8 • Okunma : 1294
Mrb arkadaşlar. Ördek avı için bu yıl lambro blu aldım . kullanan arkadaşlar kalitesi hakkında bilgi verirse memnun olurum
14-06-2022, 09:53 PM
Yorumlar : 1 • Okunma : 1669
Merhaba gruba yeni üye oldum. 2. EL tüfek satışı yapılabiliyor mu?
16-03-2022, 09:53 AM
Yorumlar : 2 • Okunma : 1387
[Resim: Brittany_L.jpg]
Brittany Spaniel (Epagneul Briton), Fransız kökenli cesur, enerjik, hafif kemik yapısına sahip orta boy bir köpek ırkıdır. Yuvarlak bir kafatası ve orta uzunlukta burun çıkıntısına sahiptir. Tek tabakadan oluşan hafif ve güzel bir kürk yapısı vardır. Tipik kürk rengi siyah-beyaz olmakla birlikte, potakal-beyaz, kızıl-beyaz, siyah tricolor veya kızıl  tricolor (üç renkli) olabilir. AKC (Amerikan Kennel Club) ve CKC (Kanadian Kennel Club) siyah rengi kabul etmemekte, diğer klüpler bütün renkleri kabul etmektedir. Tüyleri düz veya hafif dalgalı olabilir. Tüyler ipeksi olmamakla birlikte tel gibi kalın da değildir. Kulakları kısadır, uçlarında hafif püskül tarzında tüyler görülür. Gözleri amber veya açık kahverengidir. Burun ucu siyah olmamalıdır. Derisi ince ve hafif gevşektir. Hızlı ve kıvrak, her zaman tetikte duran ifadesi ve küçük yapısı ile büyük köpeklerin giremediği yerlere girebilme özelliği sayesinde popüler bir av köpeğidir. Bazıları kuyruksuz olabilir veya isteğe bağlı olarak kuyruk 10 cm. olacak şekilde kısaltılabilir. 

Karakteri

Brittany bir av köpeği olarak "minimum boyut ve maksimum kalite" prensibi göz önüne alınarak yetiştirilmiştir. Akıllı, eğitimi kolay zeki bir köpektir. Küçük olmasına rağmen kompakt ve zarif bir yapısı vardır. Dayanıklı ve enerjiktir. Doğal içgüdüleri sayesinde hem pointer (işaretçi), hem de retriever (bulup getirici) olarak görev yapar. Genellikle ağaçkakan, keklik ve yabani tavşan avında kullanılır. Brittany aktif av köpeği olarak yetiştirilmiş olmasına rağmen nazik ve sevecen tabiatı ile çok iyi aile köpeği olabilir. Bütün av köpeklerinde olduğu gibi bir miktar bağımsız bir yapıya sahiptir. Genellikle çocuklarla ve diğer petlerle iyi geçinir. Yalnız kuş avı için yetiştirilmiş bir ırk olduğundan pet kuşlarla arkadaş olması beklenmemelidir. Ancak bebeklikten itibaren diğer petlerle birlikte yetiştirilirse onları kabul etmeyi öğrenebilir. Her türlü iklim ve yaşam koşullarına adapte olabilir, nemli ve soğuk havalara dayanıklıdır.

Yaşam Ortamı

Atletik ve enerjik bir ırk olan Brittany, bahçesi olan bir evde bakılmalıdır. Apartman yaşamı için tavsiye edilmez. Ev içinde de oldukça aktif olan Brittany için geniş araziler daha uygun olur. Soğuk ve nemli havalar dayanıklı olması sayesinde ev dışında bakılabilir.

Egzersiz İhtiyacı

Oldukça aktif bir köpek olan Brittany fazla miktarda fiziksel ve zihinsel egzersize ihtiyaç duyan bir köpektir. Yeterince egzersiz yaptırılmadığı durumda çevreye zarar veren davranış bozuklukları oluşumuna yatkındır.

Bakımı

Gerektikçe fırçalanmalı ve yıkanmalıdır. Çok aktif bir ırk olduğu için atletik yaşam biçimini destekleyecek kaliteli ve dengeli bir dietle beslenmelidir. İş veya av köpeği olarak kullanılacaksa normalden iki kat daha sık kist aşısı yaptırılması ve ayakların ot batmalarına karşı düzenli kontrol edilmesi gereklidir. Avdan döndükten sonra kulak muayenesinin yapılması da faydalı olur. Yıl boyu az miktarda tüy döken bir ırktır.

Kökeni

Brittany, ismini Fransa'da British Channel ile Atlantik Okyanusu arasında kalan  Bretagne ilinden alan Fransız asıllı bir av köpeğidir. 1850'lerde bölgeye gelen İngiliz avcıların beraberlerinde getirdiği iyi yetiştirilmiş setter ve pointer'lar, yerel köpek ırklarıyla çiftleşmiş, sonrasında ise Braque (Fransız pointer) ile çaprazlanmıştır. Böylece kuyruksuz bir köpek elde edilmiştir. Bu özellik ırkın erken oluşum devresinde ayırıcı bir karakter olarak kullanılmış olduğundan günümüzde hala bazı Brittany'ler kuyruksuzdur. Brittany, 1934 yılında AKC tarafından Spaniel Brittany olarak kabul edilmiş, 1982'de ismi Brittany olarak değiştirilmiştir.
16-03-2022, 09:52 AM
Yorumlar : 1 • Okunma : 1742
[Resim: 234_big-braque-francais-type-gascogne.jpg]

Braque Francais Gascogne Irkının Tarihi
Braque Francais Gascogne, Fransa'nın güney bölgesinden gelen bir av köpeği ırkıdır. Kayıtlı tarihi çok belirgin olmasa da, atalarının şimdilerde soyu tükenmiş olan Old Spanish Pointer ve Southern Hound olduğuna inanılmaktadır. Fransa'da iyi tanınmasına ve değer görmesine rağmen diğer ülkelerde fazla bilinmemektedir. Avcılık konusunda mükemmel köpeklerdir ancak her zaman daha iyi bilinen pointer tipi köpeklere karşı popülerlik mücadelesi vermek zorunda kalmıştır. Hem karada hem de suda düşen kuşları geri getirebilme özelliğine sahiptir. 
Orjinal ırk ismi "Braque Francais" olan bu köpeklerin sayısı 19. yüzyılda ciddi oranda azalmış ve safkan köpeklerin bulunması imkansız hale gelmişti. Bir grup Fransız, safkan köpekleri bulabilmek için başlıca ihraç edilen ülkelere giderek aramalar yaptı ancak buldukları köpekler iki ayrı bölgede farklılık gösteren iki farklı köpekti: Braque Francais Gascogne ve ondan daha küçük olan Braque Francais Pyrenees. Bu iki ırkın ayrımı bu şekilde yaşanmıştır. Her ikisi de Fransız Puanteri olarak bilinir ve "tip Gascogne" ve "tip Pyrenees" olarak ayrılırlar.
 
Braque Francais Gascogne Irkının Boyu ve Kilosu
Braque Francais Gascogne ırkının erkeklerinin boyları omuza kadar 55 - 69 cm, ağırlıkları 20 - 36 kg'dır. Dişilerinin boyları omuza kadar 50 - 64 cm, ağırlıkları 18 - 34 kg'dır.
 
Braque Francais Gascogne Irkının Karakter Özellikleri
Yumuşak mizaçlı Braque Francais Gascogne, sahibini memnun etmeyi ve ona arkadaş olmayı seven bir köpektir. Sadık ve zekidir. Oldukça aktiftir ve her gün bol miktarda egzersiz yapması gerekir. Şefkatlidir ve aile üyeleriyle güçlü bağlar kurar. Uzun süre yalnız kaldığı takdirde ayrılık anksiyetesi geliştirebilir. Yavruyken iyi bir eğitim aldığı takdirde çok yönlü bir köpeğe dönüşür. Diğer köpeklerle iyi geçinir ancak küçük evcil hayvanları av olarak görebilir.
Mizacı, kalıtım, eğitim ve sosyalleşme gibi bir dizi faktörden etkilenir. İyi huylu yavrular genellikle meraklı, eğlenceli, insanlara yaklaşmaya ve onlar tarafından tutulmaya isteklidir. Yavru seçimi yapılırken, ne kardeşlerine üstünlük kurmaya çalışan ne de köşede saklanan bir yavru seçin; en iyi seçim bu ikisinin ortasıdır. Her zaman ebeveynlerinden biriyle tanışın (genellikle anne en müsait olandır). Kendinizi rahat hissedebileceğiniz ve huy olarak size en uygun olanı seçin. Ebeveynlerinden ve akrabalarından biriyle tanışmak, köpeğin büyüdüğü zaman nasıl olacağını değerlendirmek için faydalıdır.
Her ırkta olduğu gibi Braque Francais Gascogne ırkının da küçük yaşlardan itibaren sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Pek çok farklı insanı, görüntüyü ve sesleri deneyimlemesi gerekir. Sosyalleşme,  yavru köpeğinizin iyi huylu bir köpek olarak büyümesine yardımcı olur. Diğer köpeklerle tanıştırmak ve birbirleriyle kontrollü şekilde etkileşime girmesini sağlamak da çok faydalı olacaktır. Sosyal becerilerinin gelişmesi için köpek parklarını ziyaret etmek, köpek arkadaşlarıyla birlikte oyun oynamasını sağlamak veya birlikte keyifli yürüyüşler yapmak faydalı olacaktır.
 
Braque Francais Gascogne Irkının Sağlığı
Braque Francais Gascogne ırkı köpekler genellikle sağlıklıdır ancak tüm ırklarda olduğu gibi bazı sağlık sorunlarına eğilimlidirler. Köpeklerin hepsi bu hastalıkların herhangi birine veya hepsine yakalanmaz ancak bu ırkı düşünüyorsanız, aşağıdaki hastalıkların farkında olmanız önemlidir.
Patella Luksasyonu: Diz kapağı kayması olarak da bilinir ve genellikle küçük köpek ırklarında yaygındır. Üç bölümden oluşan patellanın -femur (uyluk kemiği), patella (diz kapağı) ve tibia (kaval kemiği) - uygun şekilde dizilememesi sonucu ortaya çıkar. Bu durum, bacaklardan kaynaklı olarak anormal bir yürüyüşe veya topallamaya neden olur. Doğumda mevcut olan bir durumdur ancak genellikle çok geç olmadan anlaşılamaz. Patella luksasyonun neden olduğu sürtünme, artrit ve dejeneratif eklem hastalığına yol açabilir. 1. Dereceden eklemde geçici lamensiyeye neden olan ara sıra bir luksasyondan, tibianın dönmesinin ciddi olduğu ve patellanın el ile yeniden düzeltilemeyeceği 4. dereceye kadar dört çeşit patella luksasyonu vardır. Bu rahatsızlık köpekte eğri bacaklı bir görünüme neden olur. Patella luksasyonun ciddi dereceleri cerrahi müdahaleler gerektirebilir.
Kalça Displazisi: Kalça çıkığı olarak da bilinen bu rahatsızlık, uyluk kemiğinin kalça eklemine tam oturamamasından kaynaklanan kalıtsal bir durumdur. Kalça displazisi olan bir köpekte herhangi bir rahatsızlık belirtisi görmeyebilirsiniz. Köpek yaşlandıkça artrit gelişebilir. Görüntülenebilmesi için X-ışını taramasından yararlanılır. Kalça displazisi olan köpekler çiftleştirilmemelidir. Bir köpek yavrusu satın alıyorsanız, köpeğin anne ve babasının kalça displazisi için test edildiğini ve problemsiz olduğunun kanıtlanmasını (yazılı bir doküman ile) isteyebilirsiniz. Kalça diplazisi kalıtsaldır ancak çevresel koşullardan da tetiklenebilir; yüksek kalorili yiyeceklerle hızlı büyüme ve zıplama, atlama veya düşme sonucunda oluşabilecek yaralanmalar gibi.
 
Braque Francais Gascogne Irkının Egzersiz İhtiyacı
Aktif olmak için yetiştirilmiş olan Braque Francais Gascogne, hareket etmeyi ve aile gezilerine katılmayı sever. İyi bir yürüyüş ve koşu arkadaşıdır. Aile üyelerinden herhangi birinin dahil olduğu her çeşit oyundan keyif alır. Braque Francais Gascogne ırkının egzersiz ihtiyacı günlük 60 dakikalık aktivitelerle veya 3.5 ila 4 kilometrelik yürüyüşlerle karşılanabilir.
 
Braque Francais Gascogne Irkının Eğitimi
Braque Francais Gascogne zeki bir köpektir ve sahibini memnun etmeye isteklidir. Özellikle ses tonuna karşı duyarlıdır, bu nedenle eğitim sırasında sert davranışlar veya fiziksel şiddet uygulanmamalıdır. En iyi sonuçları almak için övgü, ödül ve oyun gibi pozitif pekiştirme yöntemlerini kullanmanız önerilir.
 
Braque Francais Gascogne Irkının Beslenme İhtiyacı
Braque Francais Gascogne ırkının beslenme ihtiyacı için önerilen günlük miktar: günde 3 ölçek yüksek kaliteli kuru mamayı iki öğüne bölerek verebilirsiniz.
NOT: Köpeğinizin ne kadar yediği büyüklüğüne, yaşına, boyutlarına, yapısına, metabolizmasına ve aktivite düzeyine bağlıdır. Köpekler tıpkı insanlar gibi farklı bireylerdir ve hepsinin aynı miktarda gıdaya ihtiyacı yoktur. Son derece aktif bir köpeğin, uyuşuk bir köpeğin yediğinden daha fazlasına ihtiyaç duyacağını söylemeye muhtemelen gerek yoktur. Satın aldığınız mamanın kalitesi de fark yaratır. Mama ne kadar kaliteli olursa köpeğiniz o kadar fazla yemek isteyecektir, tersi durumlardaysa mama kasesinde kalanları göreceksiniz ve onu cezbedebilmek için kasesini sallamaya başlayacaksınız.

Köpeğinizi beslerken mamanın tamamını mama kabında bırakmak yerine, ölçerek ve iki öğüne bölerek vermeniz önerilir. Aşırı kilolu olup olmadığından emin değilseniz, göz testi ve dokunma testi yapabilirsiniz. Öncelikle ona bakın; belini görebiliyor olmalısınız. Ardından ellerinizi sırtına koyun ve baş parmaklarınız bel kemiğinde olacak şekilde, parmaklarınıza aşağı doğru yayılma hareketi uygulayın. Omurgalarını göremez ancak parmaklarınızla çok bastırmadan da hissedebiliyor olmanız gerekir. Eğer hissedemiyorsanız, daha az yemeli ve daha çok egzersiz yapmalıdır.

Braque Francais Gascogne Kürk Rengi ve Genel Bakımı
Braque Francais Gascogne ırkının kürkü kısa ve yoğun tüylerden oluşur. Kürk rengi beyaz ana renk üzerine kestane rengi veya düz kahverengidir. 
Orta derecede tüy döker ve kürk bakımı kolaydır. Kürkü haftada bir veya iki kez taranmalı veya fırçalanmalıdır. Böylece ölü tüyleri toplayabilir ve dökülen tüy miktarını kontrol altına alabilirsiniz. Düzenli kürk bakımı yapıldığı sürece sık banyoya ihtiyacı olmaz.

Diğer bakım ihtiyaçlarının arasında ağız hijyeni bulunmaktadır. Dişlerini, tartar birikmesi ve bakteri oluşumuna engel olmak için haftada en az iki veya üç kez fırçalayın. Diş eti hastalığını ve kötü nefesi engellemek istiyorsanız günlük fırçalama daha iyidir. Eğer bunu nasıl yapmanız gerektiğini bilmiyorsanız köpeklerin dişleri nasıl fırçalanır başlıklı içeriğimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Eğer köpeğinizin tırnakları doğal olarak yıpranmıyorsa, ayda bir veya iki kez tırnaklarını kesin. Yürürken tırnaklarının yerle temasından kaynaklanan tıkırdama seslerini duyuyorsanız çok uzunlar. Kısa ve düzgün tırnaklar daha sağlıklıdır. Sık sık patilerini kontrol edin ancak köpeklerin patileri konusunda hassas olduklarını ve nazik davranmanız gerektiğini unutmayın. Köpeklerin ayaklarında kan damarları vardır ve çok kısa keserseniz kanamaya neden olabilirsiniz. Bu gibi durumlarda bir dahaki sefere köpeğiniz tırnaklarını kesmenize izin vermeyecektir. Bu yüzden, bu konuda herhangi bir deneyiminiz yoksa veterinerinizden destek almayı düşünebilirsiniz. Bu konuda yeterince hevesliyseniz köpeklerin tırnakları nasıl kesilir başlıklı yazımızı incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Kulaklarının her hafta, kızarıklık veya kötü kokuya karşı kontrol edilmesi gerekir. Kızarıklık veya kötü koku enfeksiyona işaret edebilir. Köpeğinizin kulaklarını kontrol ederken, enfeksiyonları önlemeye yardımcı olmak için kulaklarını nazik bir şekilde ve pH dengeli kulak temizleyicisi ile nemlendirilmiş bir pamuk topu yardımıyla temizleyin ancak kulak içerisine herhangi bir şey sokmayın. Sadece dış kulağı temizlemelisiniz. Bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, görsellerle desteklenmiş köpeklerin kulakları nasıl temizlenir başlıklı içeriğimizi incelemenizi tavsiye ediyoruz.

Tarama sırasında cildinde, kulaklarında, burun, ağız, göz veya ayaklarda kızarıklık, iltihaplanma belirtileri veya yaralanma olup olmadığını kontrol edin. Kulakları iyi kokmalı, gözlerinde kızarıklık olmamalı, burnunda akıntı olmamalıdır. Dikkatli şekilde yapılacak haftalık muayeneniz, olası sağlık sorunlarını erken teşhis etmenize yardımcı olacaktır.
16-03-2022, 09:49 AM
Yorumlar : 0 • Okunma : 827
[Resim: briard-5803.jpg]
Briard

Bugün yaşamını sürdüren en eski köpek ırklarından biri olduğu kabul edilen Briard Fransa orijinli bir köpek cinsidir. Çobanlık yetenekleri ile ön plana çıkan Briard oldukça zeki, atletik ve koruyucu Fransız köpekleri arasında yer alır. Briard cinsi Fransız köpeği ile ilgili bilinmesi gereken bir diğer önemli özellik de savaş sırasında Fransız askerlerini bulmak için gösterdikleri çaba neticesinde Fransız ordusunun resmi köpek ırkı seçilmiş olmalarıdır. Eğitime çok iyi yanıt verirler, görevlerini sonlandırmaya odaklanırlar. Aile bireyleri ile sıkı bağlar kurarlar ve oyun için her zaman hazır olurlar. Yavruluk döneminde sosyalleştirildiklerinde yabancılarla, diğer evcillerle ve çocuklarla sıcak ilişkiler kurarlar.
16-03-2022, 09:48 AM
Yorumlar : 0 • Okunma : 902
[Resim: great-pyrenees-922.jpg]
Great Pyrenees

Binlerce yıl önce Orta Asya'daki dağ çoban köpeklerinden evrimleştiği düşünülen Great Pyrenee cinsi Fransız cinsi köpeklerin MÖ 1800'lü yıllarda Fransa'nın Pirene bölgesinde yaşadığına dair fosiller bulunmuştur. 17. Yüzyıla gelindiğinde aristokratlar ve kraliyet ailesi mensupları arasında da popülerleşen bu cinsin en belirgin özelliklerinden biri devasa cüssesi ve devasa cüssesine rağmen bitmek bilmeyen enerjisidir. Görev bilinçleri çok yüksek olan Great Pirene cinsi köpekler gün içerisinde düzenli egzersizlere ihtiyaç duyarlar. Sosyalleştirildikleri takdirde diğer evcillerle ve çocuklarla çok iyi anlaşabilirler. Bekçilik yetenekleri çok gelişmiştir, zekidirler ancak eğitime çok pozitif bir yanıt vermeyebilirler. Bağımsız ve özgürlüklerine düşkün bir yapıları vardır. Aile bireylerine çok bağlı olurlar ve kendilerini ailelerine adarlar.
16-03-2022, 09:48 AM
Yorumlar : 0 • Okunma : 849
[Resim: basset-hound-2209.jpg]
Basset Hound

Avcılık yetenekleri söz konusu olduğunda en popüler Fransız köpeği cinslerinden biri de Basset Hound'dur. Kökenleri Fransa ve Belçika'ya dayanan bu ırk engebeli arazilerde tavşan ve geyik avında yardımcı olmak üzere yetiştirilmeye başlanmıştır. Avcılık yetenekleri çok geliştiği için özellikle Fransız aristokratları tarafından sıklıkla beslenmişlerdir. Basset Hound uzun kulakları ve masum bakışları ile oldukça sevimli bir ırk olma özelliği taşır. Çocuklarla en iyi anlaşan köpek ırkları arasında yer alır ve zekası ile tanınır. Aile bireyleri ile güçlü bağlar kurar. Genel olarak sağlıklı bir ırk olarak kabul edilir ancak onlara özgü uzun kulakları nedeniyle kulak enfeksiyonları riskinin göz ardı edilmemesi önerilir. Kulak bakımının düzenli olarak yapılması Basset Hound ile yaşayanların rutinleri haline gelmelidir.
16-03-2022, 09:48 AM
Yorumlar : 0 • Okunma : 830
[Resim: dogue-de-bordeux-1947.jpg]
Dogue De Bordeux

Kaslı bir Fransız köpeği ile karşınızdayız, üstelik kendileri Fransa'nın en eski köpek ırkları arasında da yer alıyor. Kalın ve dengeli bir vücudu olan Dogue de Bordeux cinsi köpeklerin kafa boyutları da belirgin derecede büyük oluyor. Geçmişi oldukça eskiye dayansa da AKC tarafından 2007 yılında tanınan cinsin en önemli özelliklerinden biri de salya sorununun belirginliği olarak karşımıza çıkıyor. Dogue de Bordeux cinsi köpeklerin ciddi bir korumacılığa sahip oldukları biliniyor. Korkusuz yapıları ve muazzam güçleri eğitim süreçlerinde dikkatli olunmasını gerektiriyor. Aile bireylerine karşı yüksek ölçüde sadakat gösterse de inatçı bir doğaları olduğunun da göz ardı edilmemesi gerekiyor. Diğer evcillerle özellikle de kedilerle araları pek iyi olmayan bu Fransız köpeğinin eklem hastalıklarına yatkın olduğu da biliniyor.

maltepe escort ataşehir escort anadolu yakası escort kadıköy escort anadolu yakası escort ümraniye escort şerifali escort üsküdar escort erenköy escort ataşehir escort ümraniye escort şerifali escort samandıra escort pendik escort kurtköy escort kartal escort gebze escort tuzla escort bostancı escort göztepe escort beykoz escort suadiye escort escort bayan seks hikaye ankara escort izmir escort maltepe escort pendik escort escort bayan anadolu yakası escort riva escort acıbadem escort ataşehir escort kadıköy escort maltepe escort kadıköy escort pendik escort ataşehir escort kadıköy escort göztepe escort maltepe escort bostancı escort ankara escort kocaeli escort